Μπάσκετ: Με άδεια χέρια το Περιστέρι στο Βελιγράδι

Xωρίς νίκη επιστρέφει to Περιστέρι από το φάιναλ-φορ του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε από τη Μούρθια στον μικρό τελικό με 87-84 (ημίχρονο 44-35) και έμεινε στην 4η θέση της διοργάνωσης στο Βελιγράδι.

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -8 του 38ου λεπτού και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 11’’ πριν το φινάλε, αλλά το μακρινό σουτ του Νίκου Χουγκάζ στο 85-82 κόπηκε στον αέρα. Νωρίτερα, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων (59-43).

Ο Τζο Ράγκλαντ, που ψηφίστηκε στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης, τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 8 ασίστ. Ο Κένι Γουίλιαμς πρόσθεσε 18 πόντους και ο Νέιτ Ρένφρο 12.

Ο Σπανούλης, που εξελέγη Προπονητής της Χρονιάς στο BCL, χρησιμοποίησε και τους Ντάνγκουμπιτς 2, Πουλιανίτη 5, Χουγκάζ 3, Κασελάκη 2, Λαβ 4, Μήτρου-Λονγκ 6, Τόμπσον 8, Ξανθόπουλο, Ζούγρη. Το Περιστέρι τελείωσε τον αγώνα με 3/15 τρίποντα, αλλά χειροκροτήθηκε από 500 Έλληνες στις εξέδρες της Μπεογκράντσκα Αρένα.

Ο Ισλανδός Χάκανσον ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Μούρθια με 22 πόντους και 5/6 τρίποντα.