Μπάσκετ: «Πράσινος» περίπατος απέναντι στον Απόλλωνα

Με μία πολύ εύκολη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας, 108-77, άφησε ο Παναθηναϊκός πίσω του την ευρωπαϊκή ήττα της Παρασκευής από τον Ολυμπιακό. Στο ημίχρονο, το σκορ στο σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ ήταν 58-33.

O Δημήτρης Αγραβάνης έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με την πράσινη φανέλα, με απολογισμό 14 πόντων για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Άλλους τόσους πέτυχαν οι Γ. Καλαϊτζάκης και Γκουντάιτις, ενώ οι Παπαγιάννης, Γκριγκόνις πρόσθεσαν από 13 και ο Π. Καλαϊτζάκης 7. Απουσίασε και πάλι ο Νέιτ Ουόλτερς.

Από τον Απόλλωνα του Νίκου Βετούλα ξεχώρισαν οι Μακ (19), Βερτζ (15), Φιλιππάκος (11).

Χθες, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 78-72 (Χαντς 23, Ράιλι 15 – Ουίλιαμς 20), στον αγώνα που συνόδευσε την εορταστική βραδιά προς τιμήν του Μπάνε Πρέλεβιτς. Ο Κολοσσός κατέβαλε τον Άρη με 96-90 στη Ρόδο (Κένταλ 26, Ντίξον 20 – Τολιόπουλος 20), ενώ το Λαύριο έφυγε με διπλό από τη Νίκαια, 82-90, αν και έχανε με 51-31 στο ημίχρονο (Λανγκεβάιν 26, Νικολαΐδης 24). Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού θα κριθεί από τον αγώνα Καρδίτσας-Ιωνικού την ερχόμενη Κυριακή.