Τένις: Ίδρωσε αλλά κέρδισε ο Τσιτσιπάς

Με μία πολύ δύσκολη νίκη επί του γάλλου Γκρεγκουάρ Μπαρέρ ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς την προσπάθεια του στο 500άρι Όπεν του Χάλε στη Γερμανία: 6-7 (6), 6-4, 7-6 (3).

Ο ντεφορμέ Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ και ξεκίνησε άσχημα το δεύτερο (1-3), αλλά συνήλθε έγκαιρα και πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε 2 ώρες και 22 λεπτά.

Ο Μπαρέρ βρίσκεται στο νούμερο 58 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ο Τσιτσιπάς παραμένει στο 5. Στην επόμενη φάση, ο έλληνας τενίστας (νούμερο 2 του ταμπλό πίσω από τον Ρώσο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, θα αντιμετωπίσει τον χιλιανό Νίκολας Χάρι, που νίκησε με 6-3, 7-5 τον Γάλλο Μουτέ.

Ο Τσιτσιπάς προερχόταν από τον απρόσμενο αποκλεισμό στον 1ο γύρο του τουρνουά της Στουτγάρδης, πρώτου για τη φετινή σεζόν στο γρασίδι, όπου ηττήθηκε από τον 37χρονο Ρισάρ Γκασκέ.