Euroleague: Νέο στραπάτσο για τον Παναθηναϊκό

Άλλη μία ευρωπαϊκή ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός και μάλιστα εντός έδρας από την ουραγό Άλμπα Βερολίνου στα πλαίσια της προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Εuroleague: 84-88.
Ο αγώνας έγινε στο ΟΑΚΑ, μπροστά σε ελάχιστους φιλάθλους. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 42-49 υπέρ των Γερμανών.
Ο Παναθηναϊκός έχανε με 14-25 στο δεκάλεπτο και 44 53 στις αρχές της γ περιόδου και χρειάστηκε να φτάσει στο 27ο λεπτό  για να ξαναμπεί στο παιχνίδι απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας: 57-56, 68-63, 80-75 με συνεχόμενα καλάθια του Γιώργου Παπαγιάννη.
Η Άλμπα αντεπιτέθηκε και ο Λο (13 π.) έδωσε το ροζ φύλλο στους Γερμανούς με δύο εύστοχες βολές 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Ντουέιν Μπέικον αστόχησε στο μακρινό σουτ που θα έδινε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.
Απουσίασαν και αυτή τη φορά οι τραυματίες Πονίτκα και Ουόλτερς. Ο Χρήστος Σερέλης χρησιμοποίησε τους Λι 12, Π. Καλαϊτζάκη 7, Μποχωρίδη, Γκριγκόνις 13, Μπέικον 16, Αγραβάνη 1, Τόμας 3, Μαντζούκα 2, Ουίλιαμς 7, Παπαγιάννη 15, Γκουντάιτις 8.
Ο Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ της Άλμπα με 14 πόντους. Την τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός (11-22) θα αντιμετωπίσει στο Βελιγράδι την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.
Ο Ολυμπιακός, που χθες ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Ερυθρό Αστέρα με 87-79 και έφτασε στο 23-10, περιμένει να μάθει την επόμενη εβδομάδα (μετά τον αγώνα με την Μπασκόνια στο Φάληρο) τον αντίπαλό του στα πλέι-οφ. Το φάιναλ φορ της Εuroleague θα διεξαχθεί στο Κάουνας 19-21 Μαΐου.