Euroleague: Ο Παναθηναϊκός νικητής στο θρίλερ με την Αρμάνι

Απρόσμενη και εντυπωσιακή νίκη γοήτρου πέτυχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη φιλόδοξη Αρμάνι, στον τελευταίο φετινό εντός έδρας αγώνα του για την Euroleague: 86-83 στην παράταση, 70-70 στην κανονική διάρκεια.

O Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με διαφορά 20 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (22-42) και 17 στην ανάπαυλα (29-46), αλλά αντεπιτέθηκε με πρωταγωνιστές τους Μπεντίλ, Παπαπέτρου, Παπαγιάννη και ισοφάρισε σε 70-70 με καλάθι του Μάριο Χεζόνια 1.8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Στην παράταση, πρωταγωνιστής ήταν ο Σέλβιν Μακ με 8 πόντους. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 81-73, αλλά κινδύνευσαν να ισοφαριστούν στο φινάλε, όταν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων ο Ντατόμε.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Μακ 11(2), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14(3), Χεζόνια 17(2), Νέντοβιτς 3(1), Ουάιτ 9(1), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 16, Σαντ-Ρόος.

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόος τραυματίστηκε και αποχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο. Στον αγώνα επανεμφανίστηκε μετά από δύο μήνες ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά δίπλα στον Χεζόνια.

Οι Μίτσοβ (15), Πάντερ (13), ΛεΝτέι (12), Σιλντς (12), Ταρζέφσκι (12), Ροντρίγκεθ (10) ξεχώρισαν από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα.

Ο Παναθηναϊκος έφτασε στο 11-20. Οι τρεις τελευταίοι αγώνες Παναθηναϊκού για τη φετινή Euroleague θα δοθούν εκτός έδρας σε ισάριθμα σημεία της ανατολικής Ευρώπης: Ζαλγκίρις (8/4), Ζενίτ (12/4), ΤΣΣΚΑ (14/4).

Η Αρμάνι (20-13) έχει ήδη προκριθεί για τα πλέι-οφ και διεκδικεί θέση στην πρώτη τετράδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Στη βαθμολογία προηγείται η Μπαρτσελόνα με 23-9, ενώ η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται στο 21-10, η Εφές στο 22-11 και η Φενέρ στο 20-12.

O Oλυμπιακός (15-17) παρέμεινε στην Ισπανία μετά τη χθεσινή του νίκη στη Βαλένθια, αφού αντιμετωπίζει αύριο τη Ρεάλ (18-14) στη Μαδρίτη, στο προτελευταίο παιχνίδι της ευρωπαϊκής του σεζόν.

Η «βασίλισσα», που κινδυνεύει με αποκλεισμό από τα πλέι-οφ, δεν θα έχει στον πάγκο της τον Πάμπλο Λάσο, ο οποίος τιμωρήθηκε για την έντονη φραστική επίθεσή του εναντίον των διαιτητών του αγώνα με την Εφές.