Μπάσκετ: Στην τετράδα και η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ σφράγισε το δεύτερο εισιτήριο για το φάιναλ-φορ του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, με το 90-77 επί του Περιστερίου. Νωρίτερα ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ιωνικό στο ΣΕΦ με 110-85.

Ο προημιτελικός ήταν αμφίρροπος και η ΑΕΚ ξέφυγε μετά το 70-67, με απανωτά τρίποντα των Ανγκόλα, Φλιώνη. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 48-45.

Ο αγώνας στα Ανω Λιόσια ήταν επεισοδιακός και διακόπηκε για αρκετή ώρα στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Χρειάστηκε να εκκενωθεί η εξέδρα που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο των φιλοξενουμένων για να δώσουν οι διαιτητές εντολή για επανεκκίνηση(στο 19-26). Νωρίτερα το Περιστέρι προηγήθηκε με διαφορά 12 πόντων.

Ο Κολομβιανός Ανγκόλα ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, με 31 πόντους. Ο Γκρίφιν πρόσθεσε 17, ο Χάμερ 15 και ο Παππάς 13 για την ΑΕΚ. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Μακρί 25, Κόζι 13, Χρυσικόπουλος 10, Γκρέι 10.

Αύριο Δευτέρα θα παίξουν Παναθηναϊκός-Λαύριο στο ΟΑΚΑ (8 μμ), ενώ έχει αναβληθεί ο προημιτελικός ΠΑΟΚ-Προμηθέα.