Μπάσκετ: Χειροκρότημα για ΠΑΟΚ και Καρδίτσα

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS)

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε δια περιπάτου το παραδοσιακό ντέρμπι του μπάσκετ της Θεσσαλονίκης, παρ’ όλο που ο Άρης προερχόταν από τον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού. Το τελικό σκορ στην Πυλαία ήταν 88-66.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 47-35, αλλά το ματς κρίθηκε με ένα σερί 11-0 του ΠΑΟΚ μετά το 50-46. Η διαφορά άγγιξε τους 25 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Χαντς 16, Πόλει 12, Μαργαρίτης 12, Φράνκε 12, Ντάρκο-Κέλι 11.

Από τον Άρη του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισαν οι Γκούντγουιν 13, Χάγκινς 12, Τολιόποουλος 10.
Στους αγώνες του απογευματινού προγράμματος, η ΑΕΚ νίκησε στα Λιόσια τον Απόλλωνα Πάτρας με 73-68 (Μίτσελ 20, Στρέλνιεκς 14 Μακ Γκριφ 14 – Ντέιβις 16) , ενώ η νεοφώτιστη Καρδίτσα νίκησε τον Κολοσσό με 59-57, από το 19-31 του ημιχρόνου, με εκπληκτικό τρίποντο του Τζέιμς Μπέιτμον (20 π.) από τη σέντρα στην εκπνοή!

Aπό το κυριακάτικο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο αγώνας Ολυμπιακού-Περιστερίου (19.15), όπου ο Βασίλης Σπανούλης θα επιστρέψει, ως αντίπαλος προπονητής, στο γήπεδο όπου δοξάστηκε και κρέμασε τα παπούτσια του.

Νωρίτερα, αύριο, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί το Λαύριο (16.00) και ο Προμηθέας τον Ιωνικό (17.00).