Τένις: Ηττήθηκε αμαχητί η Σάκκαρη

Δεν μπόρεσε να αντισταθεί η Μαρία Σάκκαρη στην Αρίνα Σαμπαλένκα στον ημιτελικό του περίφημου Όπεν του Ίντιαν Ουέλς στην Καλιφόρνια. Η Λευκορωσίδα νικήτρια του πρόσφατου Αυστραλιανού Γκραν Σλαμ κέρδισε εύκολα με 6-2, 6-3 σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε σε 1 ώρα και 23 λεπτά.

Η κουρασμένη από τους προηγούμενους αγώνες Σάκκαρη ξεκίνησε άσχημα, κυριάρχησε για λίγο στις αρχές του δεύτερου σετ αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχε για να ξεκινήσει αντεπίθεση. «Περίμενα δύσκολο ματς, γιατί η Μαρία είναι σε πολύ καλή κατάσταση», δήλωσε η νικήτρια. Ο θρυλικός Ροντ Λέιβερ ήταν ανάμεσα στους θεατές.

Η δυναμική Σαμπαλένκα βρίσκεται στο νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης πίσω από την Πολωνή Ίγκα Σβιόντεκ, ενώ η 27χρονη Σάκκαρη, που πέρυσι έφτασε ως τον τελικό του ίδιου τουρνουά, παραμένει στο νούμερο 7.