Βαλένθια – Παναθηναϊκός 81-82: Επιτέλους νίκη για τους «Πράσινους»

EUROLEAGUE 2023-2024 / ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (EUROKINISSI)

Με νίκη πάνω στο νήμα έσπασε ο Παναθηναϊκός την «κατάρα» 18 συνεχόμενων ηττών επί ισπανικού εδάφους: 81-82 τη Βαλένθια, με 1/2 βολές του Ματίας Λεσόρ 1.8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 47-47. Ανάμεσα στους θεατές του αγώνα ήταν και περίπου 200 Έλληνες φίλαθλοι.

Ο Λούκα Βιλντόσα ισοφάρισε 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Χάρπερ αστόχησε στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στους Ισπανούς. Ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ πάνω στο αμυντικό ριμπάουντ και ευστόχησε σε μία βολή, ολοκληρώνοντας την ανατροπή από το 73-66 του 34ου λεπτού.

Ο Βιλντόσα ήταν πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» με 19 πόντους. Ο Τζέριαν Γκραντ πρόσθεσε 13, ο Λεσόρ 12 και οι Ματίας Γκριγκόνις και Ντίνος Μήτογλου από 11. Ο Εργκίν Αταμάν χρησιμοποίησε και τους Ναν 7, Καλαϊτζάκη, Ερνανγκόμεθ 4, Κ. Αντετοκούνμπο 5. Δεν έπαιξε ο Κώστας Σλούκας, που τραυματίστηκε ελαφρά στον αγώνα της Τετάρτης με τη Βασκόνια.

Από τη Βαλένθια ξεχώρισαν οι Όζιελε 13, Χάρπερ 12, Ντέιβις 10, Τζόουνς 10. Οι «πράσινοι» βρίσκονται πλέον στο 11-8, ενώ η Βαλένθια στο 10-9. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε προχθές από τη Βασκόνια στη Βιτόρια με 75-73, με καλάθι του ΜακΙντάιρ στην εκπνοή.

Στη δεύτερη συνεχόμενη «διαβολοβδομάδα» που ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τις Εφές (Τρίτη) και Mονακό (Πέμπτη), ενώ ο Ολυμπιακός θα εκστρατεύσει στην Ισπανία, για να παίξει με τη Μπαρτσελόνα την Τετάρτη και με τη Βασκόνια την Παρασκευή.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στο 11-8, μετά τις δύο απανωτές δύσκολες νίκες που πέτυχαν στο ΣΕΦ με θύματα την Αρμάνι (79-74) και τη Μονακό (75-73). Οι δύο ελληνικές ομάδες ισοβαθμούν στην 4η θέση της κατάταξης με τις Φενέρμπαχτσε, Μακάμπι.