Διαβάστε στο Documento

Documento Newspaper

Μπάσκετ: Νέο πατατράκ για τον Παναθηναϊκό - Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 75-80

Στον πάτο ενός πηγαδιού από το οποίο δεν έχει αποδράσει καμία ομάδα στην ιστορία της Euroleague (ή του ΝΒΑ) βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του από τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ (75-80, ημίχρονο 43-45).

Το 2-0 των Τούρκων μοιάζει πανίσχυρη ασπίδα προστασίας εν όψει των αγώνων που ακολουθούν: Τρίτη και Πέμπτη στην Κωνσταντινούπολη, μία εβδομάδα αργότερα ξανά στην Αθήνα εάν από κάποιο θαύμα οι «πράσινοι» ισοφαρίσουν. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρίσκεται πια πολύ κοντά στο final-4, το οποίο θα γίνει στις 19-21 Μαϊου στην Πόλη της.

Ο Παναθηναϊκός υστέρησε ξανά στην άμυνα, όπου δέχθηκε 25 πόντους με 10/15 σουτ από τον Μπογκντάνοβιτς και 22 με 11/14 δίποντα από τον Ούντο. Οι 14 του Ντίξον σημειώθηκαν, σχεδόν όλοι, στο καθοριστικό β’ ημίχρονο. Ο κυπελλούχος Ελλάδας είχε την ευκαιρία να κερδίσει το ματς, αλλά την άφησε να ξεγλιστρήσει από τα χέρια του μετά το 68-65 του 35ου λεπτού, όταν δέχθηκε σερί 0-9 από τη Φενέρ.

Ο Μπουρούσης πέτυχε το 75-76 στα 42’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Ρίβερς αστόχησε σε τρίποντο αμέσως μετά. Το λάθος στην επαναφορά μεταξύ των ίδιων παικτών μετά το 75-78 του Ντίξον ήταν η χαριστική βολή για τον ΠαναθηναΪκό.

Για το «τριφύλλι», κορυφαίος ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 22 πόντους, ενώ έπαιξαν και οι Μπουρούσης 13, Σ΄΄ινγκλετον 14, Φώτσης 3, Ρίβερς 8, Παππάς 5, Νίκολς, Γκιστ 6, Φελντίν, Καλάθης 4.

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε και αυτή στο 2-0, με νίκες μέσα στο σπίτι της όμως, απέναντι στη Βασκόνια. Μετά το αποψινό 84-82 της Μόσχας (Τεόντοσιτς 16), χρειάζεται άλλη μία νίκη για να εξασφαλίσει τη συνήθη παρουσία της στο final-4. Το βράδυ της Παρασκευής θα γίνουν οι δεύτεροι αγώνες Ολυμπιακού-Εφές στο Φάληρο (21.00, σκορ 1-0) και Ρεάλ-Νταρουσάφακα στη Μαδρίτη (22.00, σκόρ 1-0).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-45, 59-63, 75-80