Champions League: Ανετα στις «8» η Σίτι, ζορίστηκε η Ρεάλ

AP Photo/Dave Thompson

Η κάτοχος του Champions League Μάντσεστερ Σίτι και η πολυνίκης της διοργάνωσης προκρίθηκαν στις “8” της διοργάνωσης.
Στη Μαδρίτη, στο πρώτο μέρος η Λειψία (είχε ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς) είχε σωρεία ευκαιριών απέναντι στην υποτονική Ρεάλ, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Στο β’ ημίχρονο πάντως η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Βινίσιους στο 65′ και έδειχνε να καθαρίζει το ματς. Ομως τρία λεπτά μετά, η Λειψία ισοφάρισε 1-1 με κεφαλιά του Ορμπαν και άγχωσε τους Μαδριλενους, ενώ έχασε ευκαιρία με τον Ομπέντα στο 73′ για την ανατροπή. Μάλιστα στις καθυστετήσεις ο Ολμο είχε δοκάρι για να στείλει το ματς στην παράταση…

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο (5′ Ακάντζι, 9′ Αλβαρες, 45’+2′ Χάαλαντ) η Μάντσεστερ Σίτι (είχε νικήσει 3-1 στο πρώτο ματς στη Κοπεγχάγη) απλοποίησε την υπόθεση πρόκριση. Τι κι αν οι Δανοί μείωσαν στο 29′ με τον Ελιουνούσι, η ομάδα του Γκουαρδιόλα συνέχισε και στο 2ο ημίχρονο σε χαλαρό τέμπο και το 3-1 έμεινε ως το τέλος…