Champions League: Σίτι και Λειψία πήραν τα πρώτα εισιτήρια για τους «16» – Όλα τα γκολ της βραδιάς (Video)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι και η Λειψία είναι οι δύο πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στη φάση των «16» του Champions League μετά τις νίκες τους επί της Γιουνγκ Μπόις και του Ερυθρού Αστέρα στην 4η αγωνιστική των ομίλων…

Στον 5ο όμιλο η Ατλέτικο συνέτριψε στη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της στη διοργάνωση με 6-0 στη Μαδρίτη επί της Σέλτικ (έπαιξε με 10 παίκτες από το 23’ λόγω αποβολής του Ιάπωνα Μαέντα). Στο άλλο ματς του ομίλου στη Ρώμη, η Λάτσιο νίκησε την Φέγενορντ, με γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από τον αρχηγό της, Τσίρο Ιμόμπιλε.

Στον 6ο όμιλο, η Ντόρτμουντ πήρε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης καθώς τη νίκησε 2-0, τη στιγμή που στο ντέρμπι του Μιλάνο, η Μίλαν έκανε σεφτέ στις νίκες με τα δύο πρώτα της γκολ στη διοργάνωση (σκόρερ οι Λεάο και Ζιρού) κόντρα στην Παρί που προηγήθηκε με τον Σκρίνιαρ.

Στον 7ο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο βράδι κόντρα στην ελβετική Γιουνγκ Μπόις (αποβλήθηκε στο 53’ ο Λαουπέν) και νίκησε εύκολα 3-0 με δύο γκολ του Χάαλαντ και ένα του Φόντεν. Την ίδια ώρα στο Βελιγράδι η Λειψία πήρε το τρίποντο από τον Ερυθρό Αστέρα με 1-2 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα νοκ άουτ παρέα με την Σίτι.

Τέλος στο 8ο όμιλο, η Σαχτάρ έκανε την πολύ μεγάλη έκπληξη και νίκησε 1-0 τη Μπαρτσελόνα με γκολ του Σικάν, ενώ η Πόρτο ντουμπλάρισε τις νίκες της (2-0) επί της Αντβέρπ (στο 53’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ενγκελκαμπ) και την άφησε στη τελευταία θέση του γκρουπ.

Τα γκολ της βραδιάς (7/11)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

5ος Όμιλος

Λάτσιο – Φέγενορντ 1-0 (45’+1’ Ιμόμπιλε)
Ατλέτικο Μ. – Σέλτικ 6-0 (6’, 61’ Γκριεζμάν, 45’+2’, 76’ Μοράτα, 66’ Λίνο, 84’ Σαούλ)