Euroleague: Με… παρέλαση στο Κάουνας ο Ολυμπιακός!

Θριαμβευτική πρόκριση στο 12ο final four της ιστορίας του πέτυχε ο Ολυμπιακός, με το 84-72 (ημίχρονο 44-33) επί της Φενέρμπαχτσε στο κατάμεστο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν εξαιρετική απόδοση μετά τα πρώτα 15 λεπτά και έκαναν το κοινό τους να χορεύει. Η προημιτελική σειρά ολοκληρώθηκε με 3-2 υπέρ των Πειραιωτών, οι οποίοι θα μάθουν αύριο τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό του Κάουνας. Θα είναι η Μονακό του Μάικ Τζέιμς ή η Μακάμπι του Όντεντ Κάτας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-15 στο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου (που είχε χάσει κάποιες προπονήσεις λόγω ίωσης) και 29-23 με προσπάθειες του Φαλ, αλλά τέσσερα τρίποντα του ασταμάτητου Μάρκο Γκούντουριτς ξεκίνησαν την αντεπίθεση της Φενέρ: 29-31. Κάπου εκεί ξεκίνησε το κρεσέντο που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, με μπροστάρηδες τους Σλούκα, Μπλακ, ΜακΚίσικ.

Το σερί 15-0 του Ολυμπιακού έγραψε το 44-31 λίγο πριν την ανάπαυλα και η αφύπνιση του Βεζένκοφ με το νέο ξέσπασμα του Κώστα Σλούκα έφεραν το σκορ στο 62-49 μέσα σε ντελίριο. Η διαφορά έμεινε σε διψήφιο νούμερο μέχρι το τέλος (74-58 στο 36ο λεπτό) και στο ΣΕΦ στήθηκε επινίκιος χορός.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος του προημιτελικού με 22 πόντους και 6 ασίστ, αλλά τραυματίστηκε προς το τέλος και αποχώρησε με ενοχλήσεις. Ο Κώστας Παπανικολάου τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο επίδοξος MVP της διοργάνωσης Σάσα Βεζένκοφ έπαιξε μπροστά στον προπονητή των Σακραμέντο Κινγκς Μάικ Μπράουν (Κόουτς της Χρονιάς στο ΝΒΑ) και πέτυχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ. Οι Κινγκς έχουν τα δικαιώματα του Βεζένκοφ για τις ΗΠΑ και φημολογείται ότι ετοιμάζουν γενναιόδωρη πρόταση για να τον πάρουν στην απέναντι ακτή του Ατλαντικού.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε και τους Ουόκαπ 4, Κάνααν 2, Λαρεντζάκη 2, ΜακΚίσικ 11, Πίτερς 2, Φαλ 8, Μπλακ 2, Λούντζη.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 9 πόντους απέναντι στην παλιά του ομάδα, ενώ ο τέως αρχηγός του Παναθηναϊκού Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με 4 πόντους και 2 ασίστ. Εκτός του εκπληκτικού Γκούντουριτς, που είχε 8/12 τρίποντα και 26 πόντους διακρίθηκαν από τη Φενέρ και οι Μότλεϊ 14, Έντουαρντς 10. Απουσίασαν ξανά οι τραυματίες Ουίλμπεκιν, Μπούκερ, Μπιέλιτσα.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο χρησιμοποιήθηκε μόνο για 1 λεπτό από τον Δημήτρη Ιτούδη, μπροστά στα μάτια του μεγαλύτερου αδελφού του, Θανάση, που παρακολουθούσε το ματς.  Στο γήπεδο βρέθηκε και ο πρόεδρος της Φενέρ, Αλί Κοτς.

Ο Ολυμπιακός συμπληρώνει πλέον 12 συμμετοχές σε φάιναλ-φορ. Οι Πειραιώτες κατέκτησαν τον τίτλο το 1997 (Ρώμη), το 2012 (Κωνσταντινούπολη) και το 2013 (Λονδίνο). Το 1994 (Τελ Αβίβ), 1995 (Σαραγόσα), 2010 (Παρίσι), 2015 (Μαδρίτη) και 2017 (Κωνσταντινούπολη) ηττήθηκαν στον τελικό, ενώ το 1999 (Μόναχο), το 2009 (Βερολίνο) και το 2022 (Βελιγράδι) έπαιξαν στον μικρό τελικό.

Ο αγώνας έγινε μπροστά σε 14.000 φιλάθλους, αφού τα εισιτήρια είχαν εξαντληθεί μέσα σε λίγα λεπτά. Τα σκορ των προηγούμενων αγώνων, με πρώτο τον Ολυμπιακό: 79-68 και 78-82 στο Φάληρο, 72-71 με το τρίποντο του Κώστα Σλούκα και 69-73 στην Κωνσταντινούπολη.

Ποτέ στην ιστορία της Euroleague δεν έχει ηττηθεί o γηπεδούχος σε πέμπτο ματς μίας σειράς bestof-5 στα πλέι-οφ (16-0). Το φάιναλ-φορ θα διεξαχθεί χωρίς τουρκική ομάδα για πρώτη φορά από το 2015.

Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον ημιτελικό της 19ης Μαΐου στο Κάουνας θα αναδειχθεί από την αυριανή πέμπτη αναμέτρηση ανάμεσα στη Μονακό και στη Μακάμπι στο Μόντε Κάρλο.

Στο 2-2 βρίσκονται επίσης η Ρεάλ με την Παρτίζαν, οι οποίες θα λύσουν τις διαφορές τους το βράδυ της Τετάρτης στη Μαδρίτη, ώστε να βγει ο αντίπαλος της Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά. Ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή 21 Μαΐου, την ώρα που η Ελλάδα θα περιμένει τα αποτελέσματα των βουλευτικών εκλογών.