Μπάσκετ: Η Ρεάλ προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα που σφράγισε το διαβατήριό της για το φάιναλ-φορ της Εuroleague, με το αποψινό 76-87 (ημίχρονο 41-51) επί της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Οι Ισπανοί προκρίθηκαν με 3-0, με κορυφαίο παίκτη τον αρχηγό τους, Σέρχιο Γιουλ, που πέτυχε 18 πόντους.

Στο άλλο ζευγάρι όπου είχαμε δράση απόψε, η πρωταθλήτρια Εφές νίκησε την ελλιπή Αρμάνι Μιλάνο με 77-65 στην Κωνσταντινούπολη και πήρε προβάδισμα με 2-1. Ο τέταρτος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη, πάλι στην Τουρκία. Ο Σέιν Λάρκιν (16 π.) ήταν ο πρωταγωνιστής στα τελευταία λεπτά, μετά το 61-63 των Ιταλών.

Ο Ολυμπιακός θα δώσει διπλή μάχη στο Μόντε Κάρλο τα βράδια της Τετάρτης και της Παρασκευής (10 μμ), με στόχο μία νίκη που θα τον ξανακάνει φαβορί στη σειρά με τη Μονακό (1-1). Θα απουσιάσει και αυτή τη φορά ο Χασάν Μάρτιν. Στο 1-1 βρίσκονται επίσης η Μπάγερν με τη Μπαρτσελόνα, που θα αναμετρηθούν δύο φορές το επόμενο τριήμερο στο Μόναχο.

Το φάιναλ-φορ θα διεξαχθεί στις 19-21 Μαΐου στο Βελιγράδι, όπου η Ρεάλ κατέκτησε το ευρωπαϊκό τρόπαιο το 2018.