Μπάσκετ: Ήττα στο νήμα για τον Ολυμπιακό

Εμφάνιση που άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια της σεζόν, παρά την πικρή ήττα στην παράταση (79-78, κανονικός αγώνας 67-67), έκανε ο Ολυμπιακός απέναντι στη φιναλίστ της περυσινής σεζόν Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 27-32 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η άμυνα του Ολυμπιακού προκάλεσε ασφυξία στη Μπαρτσελόνα στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με 0/12 τρίποντα και η διαφορά υπέρ της ελληνικής ομάδας έφτασε και τους 8 πόντους (12-20). Η εικόνα του αγώνα άλλαξε αμέσως μετά την ανάπαυλα, όταν οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχαν σερί 14-2 και προσπέρασαν με διαφορές που έφτασαν τους 9 πόντους (47-38, 58-49).

Ο Ολυμπιακός (2-1) έφτασε σε απόσταση βολής στο 29ο λεπτό (49-47) και ξανά στο 35ο (58-56), και κατόρθωσε να ξαναφέρει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Λαρεντζάκη 2,5 λεπτά πριν το τέλος (61-61). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με καλάθι του Βεζένκοφ, αλλά έχασαν ευκαιρίες να κλειδώσουν το ματς με τους Λαρεντζάκη, Σλούκα. Ο Χίγκινς αστόχησε στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 69-70, δέχθηκε σερί 6-0, αλλά προσπέρασε και πάλι με εύστοχες βολές του Τάιλερ Ντόρσεϊ (77-78), αλλά δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει το αμυντικό ριμπάουντ που θα του έδινε τη νίκη. Ο Οριόλα έβαλε 2/2 βολές 6’’ πριν το τέλος και ο Σλούκας αστόχησε με τη λήξη.

Η σύνθεση των «ερυθρολεύκων»: Βεζένκοφ 12, Λαρεντζάκης 6, Ζαν-Σαρλ 5, Παπανικολάου, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 10, Μάρτιν 2, Σλούκας 14, Φαλ 11, Ντόρσεϊ 12, Ουόκαπ 6.

Από τη Μπαρτσελόνα, ο Νικ Καλάθης είχε 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ξεχώρισαν και οι Μιροτιτς (20), Χίγκινς (11), Κούριτς (9), Ντέιβις (10).

Οι μοναδικές αήττητες ομάδες μετά την 3η αγωνιστική είναι η Μπαρτσελόνα, η Αρμάνι Μιλάνο και η γαλλική Βιλερμπάν, που χθες νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές (0-3) με καλάθι του Κώστα Αντετοκούνμπο λίγο πριν το φινάλε (75-73).

Οι ομάδες μας επιστρέφουν στο προσκήνιο το βράδυ της Παρασκευής. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο Φάληρο τη Ζαλγκίρις του Γιούρι Ζντοβτς (21.00), ενώ ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ (22.00).

·         Σε αγώνα για το FIBA Europe Cup, το Περιστέρι ηττήθηκε στη Λευκορωσία από την Τσμόκι Μινσκ με 87-85 στην παράταση. Ξεχώρισαν οι Πέτγουεϊ (20), ΜακΚρι (14), Μπράουν (14).