Μπάσκετ: Νίκες για Περιστέρι, Κολοσσό

To Περιστέρι κέρδισε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η «χριστουγεννιάτικη» αγωνιστική της Basket League: 88-68 τον φιλοξενούμενο Προμηθέα.

Ξεχώρισαν από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη οι Ντένμον (25), Τζούιστον (14), Φρανσίσκο (12 πόντοι, 10 ασίστ). Οι Γιανγκ (14), Κουλμπόκα (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Προμηθέα. Το Περιστέρι ανέβηκε στο 7-2, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 3-5.

Στο άλλο απογευματινό ματς, ο Κολοσσός κατόρθωσε να φρενάρει την πορεία του Άρη, με διπλό στο Αλεξάνδρειο: 68-74, ημίχρονο 32-35. Ένα τρίποντο του Κατσίβελη (19 π.) στο τελευταίο λεπτό σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Ντίξον πρόσθεσε 19 πόντους, ενώ οι Χάγκινς (13), Γκούντγουιν (12), Σανόγκο (12) ξεχώρισαν από τους Θεσσαλονικείς. Ο Άρης βρίσκεται στο 6-4 και η ομάδα της Ρόδου στο 4-5.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής θα συνεχιστεί με τον αγώνα Απόλλωνα-Παναθηναϊκού στην Πάτρα (19.15), ενώ την Τρίτη ο πρωταθλητής Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Καρδίτσα (15.15) και η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ (19.15). Η αναμέτρηση ανάμεσα στο Λαύριο και στον Ιωνικό αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων Covid-19.