Μπάσκετ: Ξεκίνημα με 100άρα για τον Παναθηναϊκό

Φορμαρισμένος και πλήρης εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα των πλέι-οφ της Basket League. Με το 109-79 επί του Άρη στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» πέτυχαν το 1-0 και χρειάζονται άλλη μία νίκη για να προκριθούν στα ημιτελικά. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Παπαπέτρου 19, Ουάιτ 16, Νέντοβιτς 15, Μποχωρίδης 12, Σίβα 11, Παπαγιάννης 10, Μέικον 10. Σημειωνεται ότι οι «πράσινοι» βρίσκονται κοντά στη συμφωνία με τον πλέι-μέικερ της Μονακό Πάρις Λι για την επόμενη διετία.

Η διαφορά πήρε πολύ μεγάλες διαστάσεις από το πρώτο ημίχρονο, όταν το σκορ έγινε 52-24. Οι Κέλι (19), Τζούστον (13), Κάουαν (10) ξεχώρισαν από τον Άρη.

Στο ζευγάρι που θα βγάλει τον επόμενο αντίπαλο του Παναθηναϊκού, εφ’ όσον το «τριφύλλι» προκριθεί, η Λάρισα νίκησε τον Κολοσσό στη Ρόδο με 71-63 (αν και έχανε με 37-31 στο ημίχρονο και 56-53 στο τέλος της γ’ περιόδου) και απέσπασε το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Μούντι (20), Κρουμπάλι (16), Τσαϊρέλης (11) οδήγησαν την ομάδα του Φώτη Τακιανού στο διπλό. Οι Ποτ, Ουίλιαμς, Μαργαρίτης πέτυχαν από 11 πόντους για τους ηττημένους.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με τους αγώνες ΑΕΚ-Προμηθέα απόψε και Ολυμπιακός-Περιστέρι την Τετάρτη.