Παναθηναϊκός – Προμηθέας 93-62: Σκορ και θέαμα από τους «πράσινους»

ΒASKET LEAGUE 2023 - 2024 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Με καλό θέαμα και εύκολη νίκη επί του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ σφράγισε ο Παναθηναϊκός την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Basket League: 93-62, ημίχρονο 49-27.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο α’ ημίχρονο και τους 30 στη γ’ περίοδο, μέσα σε χειροκροτήματα από τους 6.000 φιλάθλους. Οι «πράσινοι», που τελείωσαν τον αγώνα με 14/25 τρίποντα, θα αντιμετωπίσουν τη Βίρτους την ερχόμενη Παρασκευή στη Μπολόνια σε κρίσιμο ματς για την Euroleague.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο επέστρεψε μετά από απουσία αρκετών εβδομάδων και πέτυχε 4 πόντους, ενώ ο Λούκα Βιλντόσα πρόσθεσε 10. Ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου 14, Ερνανγκόμεθ 13, Μωραΐτης 12, Ναν 12, Γκριγκόνις 11, Καλαϊτζάκης 7. Ο Τζέριαν Γκραντ έμεινε εκτός δωδεκάδας για να ξεκουραστεί, ενώ οι περισσότεροι βασικοί έπαιξαν ελάχιστα.

Από τον τέταρτο της βαθμολογίας Προμηθέα, του Ηλία Παπαθεοδώρου, διακρίθηκαν οι Χέιλ 16, Πάπας 13, Ρέινολντς 11. Δεν έπαιξε ο Κάουαν.

Η νίκη της Καρδίτσας επί του ΠΑΟΚ έστειλε την ΑΕΚ στα πλέι-άουτ και τον Κολοσσό στην πρώτη εξάδα. Στo 97-78 των Θεσσαλών, ξεχώρισαν οι Μένεγκα 22, Μακ 15, Δίπλαρος 15, ΜακΚάλουμ 14. Από τον «Δικέφαλο» της Θεσσαλονίκης, ο Μίχαλακ πέτυχε 18 πόντους και οι Τσαϊρέλης, Φρίντρικσον από 13.

Η τελική κατάταξη, εν όψει του γ’ γύρου: Παναθηναϊκός 21-1, Ολυμπιακός 20-2, Περιστέρι 15-7, Προμηθέας 13-9, Άρης 12-10, Κολοσσός 9-13 και ΑΕΚ 9-13, Λαύριο 8-14, ΠΑΟΚ 8-14, Μαρούσι 7-15, Καρδίτσα 7-15, Απόλλων Π. 3-19.