Super League: Μεγάλο διπλό ελπίδας ο Απόλλων στον ΟΦΗ (1-2)

Ο Απόλλων Σμύρνης έμεινε «ζωντανός» στη μάχη για παραμονή στην Super League. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε 2-1 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και μείωσε πλέον στους δύο πόντους την διαφορά της από την προτελευταία Λαμία.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο α’ μέρος όμως δεν αξιοποίησε την υπεροχή και τις ευκαιρίες του. Το αποτέλεσμα ήταν τελικά στις καθυστερήσεις του 45λέπτου ο Απόλλων να προηγηθεί στο σκορ. με γυριστό σουτ του Φατιόν.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 70’ με γκολ του Φελίπε, όμως ο Απόλλων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 78’ πέτυχε το 1-2 με τον Σλίβκα και πήρε το «χρυσό» τρίποντο.

Ο διαιτητής Τζοβάρας έδειξε κίτρινες στους Μεγιάδο, Φατιόν, Βούρο, Γιαννούλη,, Ντεντάκη, 90’+4’ Σόρτσαν.

ΟΦΗ: Επασί, Γιαννούλης, Πασαλίδης (84’ Ουές), Βούρος, Μαρινάκης (54’ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο (84’ Μπουζούκης), Νέιρα, Στάικος (53’ Τοράλ), Λάμπρου, Τσιλιανίδης (54’ Ντε Γκουζμάν), Φελίπε

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σόρτσαν, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Ντεντάκης, Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (65’ Τσίμπσαχ), Μαρτίνες (87’ Φερνάντες), Ντάουντα (46’ Ρόγκνε), Ιωαννίδης (84’ Εμπακόγκου)