Γιουσέιν Μπολτ: Τα χρήματα που κέρδισε από τον στίβο

Ο ταχύτερος άνθρωπος στον κόσμο σταμάτησε. Ο Γιουσέιν Μπολτ αποχαιρέτησε το στίβο στο Λονδίνο, με ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα.

Αν και η αυλαία στην καριέρα του δεν ήταν η αναμενόμενη, ο Τζαμαϊκανός εξακολουθεί και εκπροσωπήσει την κορυφή του αθλητισμού για σχεδόν 10 χρόνια. Όχι μόνο στις διαδρομές, όπου κατέκτησε κάθε κούρσα ταχύτητας, κάνοντας δικά του όλα τα ρεκόρ, αλλά και εκτός αυτών, διαμορφώνοντας ένα ισχυρό χαρτοφυλάκιο.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2008, άλλαξαν την ζωή του Μπόλτ, μιας και κατέκτησε τρία χρυσά και έκανε τρία παγκόσμια ρεκόρ. Στους Αγώνες του Πεκίνου παρουσιάστηκε μόνο με δύο χορηγούς, Puma (με την οποία σχετίζεται με τον τότε που ήταν 16 ετών) και τηλεφωνική εταιρεία της Τζαμάικα. Από τότε ακολούθησε έκρηξη, διαμορφώνοντας ένα χαρτοφυλάκιο, όπου η Puma έχει κυρίαρχη θέση (αξίας περίπου 10 εκατομμύρια ευρώ ετησίως), και περιλαμβάνει 10 παγκόσμιους χορηγούς (συν 7 περιφερειακούς): All Nippon Airways, Celcom, Digicel, Gatorade, Hublot, Nissan, Optus , Puma, Regupol, Virgin Media, με έσοδα από 1 έως 4 εκατ. ευρώ το χρόνο.

Συμφωνίες που επέτρεψαν στον Μπολτ να ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά στην κατάταξη από τους καλύτερα αμειβόμενους αθλητές στον κόσμο: το 2009, τα κέρδη του ήταν περίπου 3 εκατομμύρια δολάρια, ενώ σε διάστημα οκτώ ετών έχουν σχεδόν δεκαπλασιαστεί. Σύμφωνα με το Forbes, τα έσοδα του Μπολτ αυξήθηκαν από 20,3 εκατ. το 2012 (63ος καλύτερα αμειβόμενος αθλητής) στα 34.200.000 το 2017, κέρδη που του έχουν επιτρέψει την να καταλάβει την 23η θέση μεταξύ των υψηλότερα αμειβόμενων αθλητών στον κόσμο, δίπλα σε άλλους μεγάλους αθλητές.

2012        20,3         63

Συνολικά 155,4 εκατ ευρώ. Τα πάντα προέρχονται από τους χορηγούς, επειδή τα έσοδα από αγώνες είναι πραγματικά ελάχιστα. Αρκεί να σημειωθεί ότι η ομοσπονδία της Τζαμάικα τον βραβεύει για κάθε χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο με «μόνο» 10.000 δολάρια, ενώ τα πριμ που καθορίζονται από την IAAF για το Παγκόσμιο Κύπελλο είναι 60.000 για κάθε χρυσό και 100.000 για κάθε παγκόσμιο ρεκόρ.

Η διαφορά στα έσοδα ανάμεσα σε χορηγούς και πριμ από αγώνες, είναι πολύ σαφής: το 2017, σύμφωνα με το Forbes, του έχει αποφέρει συνολικά 2,2 εκατομμύρια από πριμ και 32 εκατομμύρια από χορηγίες.

Δεν αποτελεί έκπληξη, ο Μπολτ είναι ο μόνος αθλητής στίβου το 2017 στη λίστα του Forbes με τους υψηλότερα αμειβόμενους αθλητές, έχοντας κέρδη 10 φορές περισσότερα από ό,τι άλλοι πρωταθλητές, όπως ο Βρετανός Μο Φάρα το απόλυτο αστέρι της μέσης απόστασης.