Μπάσκετ: Ο Γιάννης σε πορεία θριάμβου

Δύο νίκες από το όνειρο της πρόκρισης στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ βρίσκονται οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η νεανική ομάδα του Τζέισον Κιντ άνοιξε διαφορά 30 πόντων από το α’ ημίχρονο κιόλας του 3ου αγώνα, με τους (θεωρητικά ανώτερους) Τορόντο Ράπτορς και ουδέποτε απειλήθηκαν με ανατροπή.

Στο τελικό 104-77, ο Γιάννης πέτυχε 19 πόντους, με 7/10 σουτ (2/2 τρίποντα), 3/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη, σε 33 λεπτά συμμετοχής. Ο 4ος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο, ξανά στο Μιλγουόκι.

Εάν οι Μπακς προκριθούν, θα αντιμετωπίσουν εκτός απροόπτου τους πρωταθλητές Κλίβελαντ Καβαλίερς, οι οποίοι πέτυχαν χθες το 3-0 απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς, μολονότι έχαναν με 25 πόντους στην ανάπαυλα: 119-114, από 49-74, με 41 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ του ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Στα άλλα ζευγάρια της Ανατολής, οι Σικάγο Μπουλς προηγούνται των Μπόστον Σέλτικς με 2-0 (με δύο «διπλά») και οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς των Ατλάντα Χοκς, με το ίδιο σκορ.

Στον α’ γύρο της Δύσης, η έδρα έσπασε μόνο στην αναμέτρηση Κλίπερς-Τζαζ (1-1). Αλλού, προηγούνται τα φαβορί: Ουόριορς-Μπλέιζερς 2-0, Ρόκετς-Θάντερ 2-0, Σπερς-Γκρίζλις 2-1.