Basketball Champions League: Πέρασε η ΑΕΚ, ισοφάρισε το Περιστέρι

Επί τουρκικού εδάφους σφράγισε η ΑΕΚ την πρόκρισή της στους «16» του Basketball Champions League, με την αποψινή νίκη της στην Προύσα από την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη: 85-82, δηλαδή 2-0. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 42-38.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με 52-61 και 62-74 στην δ’ περίοδο, αλλά κινδύνευσε στο τέλος, όταν η Τόφας ισοφάρισε σε 78-78. Οι Γιάνις Στρέλνιεκς, Δημήτρης Φλιώνης απάντησαν με καθοριστικά καλάθια.

Οι Μίτσελ (21), Στρέλνιεκς (17), Ουίλιαμς (16), Μάιλς (13), Φλιώνης (8) ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι της ΑΕΚ θα διεξαχθεί στα Λιόσια κεκλεισμένων των θυρών, αφού η ΑΕΚ παραμένει τιμωρημένη, λόγω επεισοδίων που δημιούργησαν οι οπαδοί της σε προηγούμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Το Περιστέρι ισοφάρισε σε 1-1, με το 92-88 επί της Ντιζόν στην παράταση στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Ο καθοριστικός τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Γαλλία την επόμενη Τετάρτη.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχανε με 16-28 στο ξεκίνημα και 37-40 στο ημίχρονο. Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 81-81 και οι εύστοχες βολές του Ντένμον διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στην παράταση. Ξεχώρισαν οι Φρανσίσκο (19), Αγραβάνης (16), Μπίλαν (16), Κασελάκης (13), Ντένμον (16).

Ο ΠΑΟΚ, που χάνει με 0-1 από τη Ρίτας Βίλνιους, υποδέχεται τους Λιθουανούς αύριο στην Πυλαία (19.30) και χρειάζεται νίκη για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.