Champions League: Γκολ και θέαμα στο Μόναχο, Μπάγερν – Γιουνάιτεντ 4-3

Με το εντυπωσιακό 4-3 η Μπάγερν νίκησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του Μονάχου στη 2η δόση της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League.

Η Μπάγερν νίκησε την προβληματική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας από το 32’ σοβαρό προβάδισμα στο σκορ με 2-0 χάρις σε γκολ των Σανέ (τραγικό λάθος του Ονάνα) και Γκνάμπρι. Η Γιουνάιτεντ βρήκε γκολ νωρίς στο 2ο ημίχρονο αλλά τέσσερα λεπτά μετά, με πέναλτι που έκανε ο Ερικσεν, ο Κέιν έκανε το 3-1. Ο Καζεμίρο μείωσε ξανά στο 88’ αλλά στις καθυστερήσεις ο Τελ έκανε το 4-2 και απλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καζεμίρο μείωσε κι άλλο για το τελικό 4-3.

Στη Μπράγκα η Νάπολι έχασε ένα σωρό ευκαιρίες μέχρι να προηγηθεί τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ του Ντι Λορέντσο. Στο β’ μέρος δεν τελείωνε το ματς και ο Μπρούμα ισοφάρισε στο 84’. Όμως στο 88’ ο Νιακατέ με αυτογκόλ έσωσε τους Nαπολιτάνους που πήραν δραματικό τρίποντο αφού στο τελευταίο λεπτό ο Πίζι σημάδεψε το δοκάρι του Μέρετ.

Στο Λονδίνο η Αρσεναλ έκανε πάρτι απέναντι στην Αϊντχόφεν ενώ στο Σαν Σεμπαστιάν η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Ιντερ που έμεινε όρθια αφού στο φινάλε έκλεψε τον βαθμό με τον Μαρτίνες.

Τέλος στη Λισαβόνα είχαμε δραματικό ματς. Η Ζάλτσμπουργκ στο πρώτο 15λεπτο κέρδισε δύο πέναλτι, έχασε το πρώτο, ευστόχησε στο 2ο και παράλληλα ανάγκασε τη Μπενφίκα να παίξει με 10 παίκτες από το 15’ λόγω αποβολής ου Αντόνιο Σίλβα. Στη συνέχεια οι Λουζιτανοί ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες για την ισοφάριση που δεν αξιοποίησαν και στο 51’ δέχθηκαν και το 0-2 και όλα τελείωσαν..

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατασαράι – Κοπεγχάγη 2-2 (85’ Μπόε, 87’ Τετέ – 35’ Ελιουνούσι, 57’ Γκονσάλβες)

Μπάγερν – Μάντσεστερ Γιουν. 4-3 (28’ Σανέ, 32’ Γκνάμπρι, 54’ πεν. Κέιν, 91’ Τελ – 49’ Χόιλουντ, 88’, 94’ Κασεμίρο)