Copa America: Νίκη Παραγουάης, «κόλλησε» η Αργεντινή

Το ντέρμπι Αργεντινής – Χιλής έληξε ισόπαλο 1-1 τα ξημερώματα στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου του Copa America που διεξάγεται στην Βραζιλία. O Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ στο 33′ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ και η Χιλή ισοφάρισε στο 52′. Σε φάση διαρκείας ο Βιδάλ δέχθηκε κλοτσιά από τον Ταλιαφίκο και έπειτα από εξέταση της φάσης στο VAR, ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Βιδάλ, αλλά ο Μαρτίνες με τη βοήθεια του δοκαριού έσωσε αρχικά την εστία του, όμως στην επαναφορά ο Βάργκας, με κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Παραγουάη επικράτησε 3-1 της Βολιβίας, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η αντίπαλος της έπαιζε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 10′ με πέναλτι ο Σααβέντρα και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Σεουλάρ. Η Παραγουάη ισοφάρισε με τον Κακού Ρομέρο στο 62’ και στη συνέχεια ο Άνχελ Ρομέρο πέτυχε δύο γκολ (65′ και 80′) για το τελικό 3-1.