Eurobasket 2022: Οι Γάλλοι πήραν το θρίλερ, 93-85 την Ιταλία

Μέσα από τα χέρια της έχασε η Ιταλία την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν στα 5’’ της κανονικής διάρκειας με τον Ερτέλ (77-77) και κέρδισαν τον προημιτελικό στην παράταση: 93-85.

Oι Ιταλοί γύρισαν το ματς μετά το 53-45, ενώ στο ημίχρονο έχαναν με 38-31. Το σκορ έγινε 68-75 με τρίποντο του Σιμόνε Φοντέκιο, ο οποίος όμως έχασε δύο βολές στο 75-77 και ένα λέι-απ στην εκπνοή του κανονικού αγώνα. Ο Ερτέλ, που είχε ισοφαρίσει στα 5’’, ήταν ο πρωταγωνιστής των Γάλλων στην παράταση.

Από την Γαλλία ξεχώρισαν οι Ερτέλ (20), Γκομπέρ (19), Φουρνιέ (16), Γιαμπουσέλ (15). Οι κορυφαίοι της ιταλικής ομάδας: Φοντέκιο (21), Σπίσου (21), Ντατόμε (12), Μέλι (10).

Ο αντίπαλος της Γαλλίας στον ημιτελικό της Παρασκευής στο Βερολίνο θα αναδειχθεί από τον αποψινό αγώνα Σλοβενίας-Πολωνίας. Την τετράδα συμπληρώνουν οι Γερμανοί, που χθες απέκλεισαν την Εθνική μας με 107-96, και οι Ισπανοί, νικητές επί της Φινλανδίας με 100-90.