Κύπελλο Ελλάδας: Με τεσσάρα στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Τελικός Δικεφάλων! Η ΑΕΚ θα διεκδικήσει το τρόπαιο του κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνέτριψε στην «καυτή» Τούμπα, με 4-0 τον Παναθηναϊκό, ανατρέποντας το 2-0 του πρώτου ημιτελικού της Λεωφόρου.

Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν αρπάξει αυτοί το εισιτήριο για τον τελικό, αλλά στο πρώτο 45λεπτο ο Βίκτωρ Κλωναρίδης έχασε τα… άχαστα. Οι γηπεδούχοι, με την είσοδο του Μπίσεσβαρ, απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, πέτυχαν τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την μεγάλη πρόκριση. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Πέλκας 14, Μάτος 48’, Σάκχοφ 73’, Πρίγιοβιτς 84

Ο Παναθηναϊκός έχει δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του Κύζα, ο οποίος απέβαλε στο 71’, με δεύτερη κίτρινη, τον Χουλτ.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ουάρντα (46′ Μπίσεσβαρ), Κάμπος (59′ Ενρίκε), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμο, Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουτρουμπή, Χουλτ, Ρέις, Κουρμπέλη, Βιγιαφάνιες, Εμποκού (66′ Εμποκού), Κλωναρίδη (77′ Λουντ), Μπεργκ.