Μπάσκετ: Νέο θαύμα από το Λαύριο, 97-94 την ΑΕΚ

Το θαρραλέο Λαύριο νίκησε για τρίτη φορά φέτος την ΑΕΚ και αγκάλιασε την κατάκτηση της 2ης θέσης της Basket League: 94-97 στην παράταση και μάλιστα μέσα στο ΟΑΚΑ. O κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε με 82-82, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 41-36.

Η ομάδα του Λαυρίου έχει νικήσει και τον Παναθηναϊκό, ενώ συνεχίζει και στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. «Θέλαμε να δείξουμε για άλλη μια φορά, ότι τίποτε από όσα έχουμε κάνει δεν είναι τυχαίο», δήλωσε ο αρχιτέκτονας της ομάδας, Χρήστος Σερέλης.

Ο Κάρτερ στα 36’’ πέτυχε το σημαντικότερο καλάθι στην παράταση (92-95). Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο με τον Νίκο Ζήση, αλλά ο Κόζι έγραψε το τελικό σκορ με 2/2 βολές. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε στην εκπνοή και οι παίκτες του Λαυρίου πανηγύρισαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Στην γ’ περίοδο το Λαύριο ανέτρεψε μειονέκτημα 7 πόντων και προηγήθηκε με 59-64 και 64-74. Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και προσπέρασε 78-77 με απανωτά καλάθια του Λάνγκφορντ και σερί 12-0. Oι Γερομιχαλός, Ζήσης αστόχησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας.

Οι Αμερικανοί Κάρτερ (24) και Κόζι (19) ξεχώρισαν από το Λαύριο, ενώ ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε 18 πόντους και ο Πέτρος Γερομιχαλός 9.

Oι Μορέιρα (19), Μέικον (17), Λάνγκφορντ (15), Ζήσης (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός προηγείται στη βαθμολογία με ρεκόρ 15-2, ενώ ο Προμηθέας είναι τέταρτος με 11-5.

Σε άλλον αγώνα, ο Κολοσσός νίκησε τον Άρη στο Ρόδο με 83-72 (ημίχρονο 42-40) και κρατήθηκε μακριά από τη διακεκαυμένη ζώνη, φτάνοντας στο 7-12. Ο Άρης ακολουθεί με 6-14, ενώ η Λάρισα και το Μεσολόγγι συγκατοικούν στο «υπόγειο» της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-15.

Ο Ζάρας πέτυχε 20 πόντους, ο Άντριτς 18 και ο Άρτις 17 για τον Κολοσσό, ενώ οι Μιλόσεβιτς, Τσάλμερς σκόραραν από 17 για τον Άρη.