Μπάσκετ: Νίκησε η ΑΕΚ, έχασε το Περιστέρι

Γλυκόπικρο ήταν το ντεμπούτο της ΑΕΚ και του Περιστερίου στους Ομίλους του Basketball Champions League. Ο απολογισμός ήταν μία νίκη και μία ήττα.

Η «Ένωση» του Τζοάν Πλάθα νίκησε δύσκολα τη γερμανική Λούντβιχσμπουργκ Ρίζεν στο μισοάδειο λόγω τιμωρίας γήπεδο των Λιοσίων με 84-79 (ημίχρονο 44-43). Οι Γερμανοί ξέφυγαν με 64-72 στο 34ο λεπτό, αλλά η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε, ισοφάρισε 79-79 με τον Ραντλ και πήρε τη νίκη με καλάθια των Χολ (12 π.), Κουζμίνσκας (15 π.). Ο Τίλμαν πέτυχε 14 πόντους και ο ΜακΛεμόρ 13. Στον ίδιο Όμιλο βρίσκονται η ιταλική Σάσαρι και η πολωνική Στσέτσιν.

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε στη Γαλλία από τη ΛεΜάν με το βαρύ 96-68, με μοναδικούς διακριθέντες τους Χαντς (18) και Ουίλιαμς (10). Ο Ράγκλαντ μοίρασε 10 ασίστ, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 57-39. Η ισπανική Μάλαγα και η ουγγρική Σομπάτελι συμπληρώνουν τον Όμιλο.

Στην ίδια διοργάνωση η Ελλάδα εκπροσωπείται επίσης από τους ΠΑΟΚ, Προμηθέα Πάτρας.