Μπάσκετ: Περίπατος για την ΑΕΚ

Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες η ΑΕΚ απέναντι στη νεοφώτιστη Καρδίτσα, στην πρεμιέρα της Basket League: 79-63 στα Λιόσια. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 49-27 και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ χαμηλότερα από το διψήφιο 64-53.

Οι Φρέιζιερ (14), Μίτσελ (13), Στρέλνιεκς (11), Περσίδης (9) ξεχώρισαν από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη. Οι Μπέιτμον (16), Μποχάιμ (14), Πρίτζετ (10), Γ. Αγραβάνης (9) ήταν οι καλύτεροι από την Καρδίτσα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Νωρίτερα, ο Άρης πέτυχε εκπληκτική νίκη επί του απογοητευτικού Παναθηναϊκού στο Αλεξάνδρειο με 69-65 (ημίχρονο 31-20, Γκούντγουιν 19 – Ουίλιαμς 13). Ο νταμπλούχος Ολυμπιακός θα δοκιμαστεί στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα το βράδυ της Δευτέρας (19.15).

Στους σαββατιάτικους αγώνες, το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 85-77 (Ντένμον 23 – Χαντς 24), ο Προμηθέας πέρασε από το Λαύριο με 90-80 (Κάουαν 20, Κουλμπόκα 20), ενώ ο Ιωνικός χρειάστηκε παράταση για να νικήσει τον φιλοξενούμενο Κολοσσό με 89-84 (78-78, Μαυροκεφαλίδης 19 – Γιαννόπουλος 19).