Μπάσκετ: Θαύμα του Άρη απέναντι στο «τριφύλλι»

Με «βόμβα» ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Basket League: Άρης-Παναθηναϊκός 81-71 στο Αλεξάνδρειο, με αφετηρία το 24-43 του πρώτου ημιχρόνου. Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο μέρος ήταν 57-28 υπέρ των «κιτρινόμαυρων»!

«Στόχος μας ήταν να επιστρέψουμε στα αποδυτήρια χωρίς ίχνος δύναμης στο κορμί μας και κάναμε κατάθεση ψυχής», δήλωσε ο προπονητής του Άρη Γιάννης Καστρίτης. «Όταν παίζουμε πάνω από το όριό μας, μπορούμε να νικήσουμε τους πάντες. Δίνουμε διαρκή αγώνα επιβίωσης. Και μόνο που βρισκόμαστε στο παρκέ είναι η πρώτη νίκη μας. Ίσως είναι η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας μου».

O Άρης κατόρθωσε να τουμπάρει το ματς από το -19 της ανάπαυλας απέναντι στον αλλοπρόσαλλο Παναθηναϊκό, πλησίασε σε 47-52 με πρωταγωνιστή τον Καναδό Χάνλαν και ισοφάρισε στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου (57-57).

Ο θαρραλέος Άρης προσπέρασε και προηγήθηκε με 76-66 με σερί 10-0 ένα λεπτό πριν το τέλος, μέσα σε αποθέωση από το πιστό κοινό του. Ο νεαρός διεθνής Όμηρος Νετζήπογλου ήταν το κρυφό χαρτί του Καστρίτη με 13 πόντους. «Το πιστεύαμε πολύ εξαρχής», είπε.

Ο εκπληκτικός Οιβιέ Χάνλαν πέτυχε 35 πόντους, με 9/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/6 βολές. Ο Τζούστον πρόσθεσε 12 πόντους για τον Άρη, ενώ ο Κάουαν μοίρασε 9 ασίστ.

Από τον αγνώριστο Παναθηναϊκό, φάνηκαν κάπως οι Ουάιτ 12, Πέρι 12, Νέντοβιτς 10, Σαντ-Ρόος 10, Μέικον 9, Παπαγιάννης 8.

Πριν τον αγώνα ο Δημήτρης Πρίφτης τιμήθηκε από τη διοίκηση του Άρη, στον οποίο είχε εργαστεί πριν φύγει για τη Ρωσία (2014-17).

Οι νεοφώτιστοι στην Α1 γηπεδούχοι κέρδισαν τους απογευματινούς αγώνες της Κυριακής. Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με «κατοστάρα» στο ματς της επιστροφής του στη Basket League μετά από 2,5 χρόνια: 103-78, με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ του Σάσα Βεζένκοφ. Ο Απόλλωνας Πάτρας επικράτησε του Ιωνικού με 80-72, με 24 πόντους και 10 ασίστ του Νίκου Δίπλαρου.

Στους σαββατιάτικους αγώνες της πρεμιέρας, ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 88-81 (Ρογκαβόπουλος 15), το Λαύριο άλωσε την Πυλαία με 89-73 επί του ΠΑΟΚ (Κάρτερ 28) και η Λάρισα χρειάστηκε παράταση για να «λυγίσει» τον Κολοσσό, 81-77 (Ζάρας 20).