Μπάσκετ: Ζορίστηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Πολύ καλός μόνο για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες αλλά ίδρωσε για να ξεφορτωθεί τη φιλοξενούμενη στο ΣΕΦ Άλμπα Βερολίνου: 87-83, ημίχρονο 52-42. .

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές στο α’ ημίχρονο (27-17, 40-26, 52-42) αλλά δυσκολεύτηκαν να προστατεύσουν τα κεκτημένα, παρά την ένθερμη συμπαράσταση από το κοινό τους.

Η Άλμπα μείωσε σε 80-77 και 84-81 στο 39ο λεπτό (μετά το 71-59 της γ’ περιόδου), αλλά 4/4 βολές του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα σφράγισαν τη νίκη του Ολυμπιακού.

Ο Κώστας Παπανικολάου, που ξεπέρασε γρήγορα τον τραυματισμό στο δεξί γόνατο, ήταν ο πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό στο α’ ημίχρονο, με 12 πόντους. Ο Ντόρσεϊ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 13, ενώ ο Κώστας Σλούκας πρόσθεσε 10, ο Σάσα Βεζένκοφ 9 και οι Λαρεντζάκης, Φαλ, Πρίντεζης από 8. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ξεπέρασε τους 3.500 πόντους στα 19 χρόνια της καριέρας του στην Euroleague.

O ΜακΚίσικ πέτυχε 7 πόντους και οι Ουόκαπ, Ζαν-Σαρλ από 6, ενώ απουσίασε ο τραυματίας Μάρτιν.  Έπαιξε χωρίς να σκοράρει και ο Λούντζης.

Ο Σίκμα τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ για την Άλμπα (2-4), ενώ διακρίθηκαν και οι Ντα Σίλβα (17), Λο (11), Σμιθ (10), Ολίντε (10).

O Oλυμπιακός, που έφτασε στο 4-2, υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Πέμπτης στο Φάληρο. Η ομάδα του Σάσα Τζορτζεβιτς (2-4) έχασε απόψε στην Κωνσταντινούπολη από την αήττητη Μπαρτσελόνα με 74-76, με καλάθι του Μίροτιτς στην εκπνοή.

Αύριο ανεβαίνει με τη σειρά του στη σκηνή ο Παναθηναϊκός (1-4), ο οποίος θα φιλοξενήσει στο ΟΑΚΑ την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές (1-4), πιθανότατα χωρίς τον τραυματία Ιωάννη Παπαπέτρου. Την Παρασκευή, οι «πράσινοι» θα υποδεχθούν τη Βιλερμπάν. Όλοι οι αγώνες που προαναφέρθηκαν θα αρχίσουν στις 9 μ.μ..