NBA: Πλεονέκτημα για τους Σέλτικς στους τελικούς

Στα χέρια των Μπόστον Σέλτικς πέρασε το πλεονέκτημα έδρας των τελικών του ΝΒΑ, μετά την πρώτη αναμέτρηση με τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς. Η ομάδα της Βοστώνης ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε μέσα στο Σαν Φρανσίσκο, με το ευρύ 108-120. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Δευτέρας στο ίδιο γήπεδο.

Ο βετεράνος Αλ Χόρφορντ πέτυχε 26 πόντους στο πρώτο ματς τελικών της καριέρας του, ενώ διακρίθηκαν από τους Σέλτικς και οι Τζέιλεν Μπράουν (24), Ντέρικ Ουάιτ (21), Μάρκους Σμαρτ (18). Ο Τζέισον Τέιτουμ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 13 ασίστ.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 21 από τους 34 πόντους του στην εναρκτήρια περίοδο. Από τους Ουόριορς, που προηγήθηκαν με 92-77 αλλά δέχθηκαν σερί 16-40 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξεχώρισαν και οι Άντριου Ουίγκινς (20), Κλέι Τόμπσον (15), Ότο Πόρτερ (12).

Οι Μπόστον Σέλτικς μετρούν 14 χρόνια χωρίς τίτλο στο ΝΒΑ. Οι Ουόριορς ήταν αήττητοι εντός έδρας στα φετινά πλέι-οφ (9-0).