Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Δύο στα δύο και οι «πράσινοι»

Την τρίτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός, με «θύμα» αυτή τη φορά τη φορμαρισμένη Βίρτους στο ΟΑΚΑ: 90-76, ημίχρονο 45-42. Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από 14.000 θεατές.

Πλέον οι «πράσινοι» μετρούν 5 νίκες και 4 ήττες. Πριν τον αποψινό αγώνα, η ομάδα της Μπολόνια βρισκόταν στη 2η θέση με ρεκόρ 6-2.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο πρώτο μισό του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Κέντρικ Ναν, που ξεκίνησε στη βασική πεντάδα και πέτυχε συνολικά 11 πόντους σε 22 λεπτά. Η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους, 36-28, λίγο πριν την ανάπαυλα. Οι Ιταλοί προσπέρασαν με το κρεσέντο του Μάρκο Μπελινέλι (47-48, 59-63), αλλά οι «πράσινοι» άντεξαν χάρη στη ρέντα του Λούκα Βιλντόσα στην γ’ περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «πράσινο» ρεσιτάλ. Ο Μάριους Γκριγκόνις ισοφάρισε το 62-67 με προσωπικές ενέργειες και ο Ματίας Λεσόρ έγραψε το 75-67 με προσωπικούς πόντους (35’). Ο Κώστας Σλούκας ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (80-70) και η Βίρτους δεν απείλησε στην τελική ευθεία του αγώνα.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν και αυτή τη φορά ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ματίας Λεσόρ πρόσθεσε 10 και 9 αντίστοιχα. Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 11 πόντους και ο Λούκα Βιλντόσα 11. Ο Τζέριαν Γκραντ μέτρησε 7 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 1 τάπα και 0 λάθη. Ο Εργκίν Αταμάν χρησιμοποίησε και τους Π. Καλαϊτζάκη, Γκριγκόνις 6, Μαντζούκα, Μπαλτσερόφσκι 10, Κ. Αντετοκούνμπο. Απουσίασαν και αυτή τη φορά οι τραυματισμένοι Παπαπέτρου και Ερνανγκόμεθ.

Από την ομάδα του άλλοτε προπονητή της ΑΕΚ Λούκα Μπάνκι, που προερχόταν από «εμφύλια» νίκη επί της Αρμάνι (86-79), ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα. Ξεχώρισαν και οι Σενγκέλια 17, Χάκετ 7, Ντάνστον 6.

Δύο βράδια νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-71 (Μήτογλου 19, Σλούκας 16).

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την εβδομάδα με δύο νίκες, παρά τους τραυματισμούς των Μιλουτίνοφ, Ουίλιαμς-Γκος: 79-74 τη Μακάμπι στο Βελιγράδι (Γουόκαπ 13) και 88-83 τον Ερυθρό Αστέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο Φάληρο (Πίτερς 28). Οι «κόκκινοι» του Πειραιά μετρούν 5 νίκες και 4 ήττες.

Την ερχόμενη εβδομάδα, οι «αιώνιοι» παίζουν ξανά εντός έδρας: ο Παναθηναϊκός με τη Βαλένθια την Πέμπτη και ο Ολυμπιακός με τη Ζαλγκίρις την Παρασκευή. Η αήττητη Ρεάλ Μαδρίτης οδηγεί την κούρσα με 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.