Σούπερ Λίγκα 1: Εύκολη νίκη για ΟΦΗ επί της Λαμίας (4-1), «Χ» στο Περιστέρι

Η Λαμία προηγήθηκε στο παιχνίδι του Ηρακλείου, αλλά ο ΟΦΗ στην συνέχεια πέτυχε τέσσερα γκολ και έφτασε σε μία εύκολη νίκη (4-1). Το 0-1 έγινε από τον Μαρτίνεθ στο 21’ και οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το σκορ με γκολ των Ντίκο (42’) και Μεγιάδο (45’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο γκολ του Τοράλ (78’, 81’).

«Είμαστε χαρούμενοι για τους φιλάθλους μας, δεύτερη φορά όσο είμαι στην ομάδα σκοράραμε πάνω από ένα γκολ στην έδρα μας. Σπάσαμε μία κατάρα σε αυτή την εστία που βάλαμε δύο γκολ», δήλωσε ο προπονητής του ΟΦΗ Νταμπράουσκας, ενώ ο τεχνικός της Λαμίας Λ. Βόκολος είπε: «Το σκορ σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την προσπάθειά μας, ήταν ένα παιχνίδι που δίκαια κέρδισε ο ΟΦΗ. Κάναμε θετική προσπάθεια στο πρώτο 45λεπτο, ήμασταν καλοί, βγήκαμε στην κόντρα, μπορούσαμε ένα γκολ μετά το 0-1».

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (85’ Γιοχού), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (67’ Τοράλ), Τοράρινσον, Μπάκιτς (79’ Περέα), Νέιρα (67’ Φελίπε), Ντίκο (79’ Μοσκέρα).

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (63’ Σαραμαντάς) Μαρτίνεθ, Νούνιες, Τζανδάρης (63’ Μπεχαράνο), Καραμάνος (63’ Μεντίνα), Ντε Βινσέντι (63’ Τόσιτς), Βέργος (76’ Μανούσος).

**Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Καμαρά (7’), αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Παμλίδη (27’). Οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του αγώνα είχαν δοκάρι με τον Ρομπάιγ.

Aτρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομμάτης, Χατζηισαϊας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούεν (81’ Φριντγιόνσον), Καμαρά, Κλωναρίδης (74’ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κωτσόπουλος (74’ Κιάρτανσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (52’ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Πήλιος, Τζίνο, Λιάσος, Ροσέρο (64’ Νίνης), Τζίμας, Παμλίδης (80’ Μπάλαν), Σταματελόπουλος (80’ Μορέιρα).