Τένις: Ζορίστηκε αλλά συνεχίζει ο Τσιτσιπάς

Με μία δύσκολη νίκη επί του Αυστραλού Τζόρνταν Τόμπσον σφράγισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς το εισιτήριό του για τον γ’ γύρο του Αυστραλιανού Όπεν: 4-6, 7-6 (6), 6-2, 7-6 (4) μετά από 3 ώρες και 36 λεπτά.

Στον επόμενο γύρο, ο Τσιτσιπάς (φιναλίστ στην περυσινή διοργάνωση στη Μελβούρνη) θα αντιμετωπίζει τον 19χρονο Γάλλο Λούκας Βαν Ας, νούμερο 70 στην παγκόσμια κατάταξη.

O Tσιτσιπάς σπατάλησε δύο match point στο 5-4 του τέταρτου σετ. Στη συνέχεια όμως κατόρθωσε να αποσοβήσει τέσσερα set point του Αυστραλού και να κλείσει το ματς στο tiebreak. «Η αδρεναλίνη που ξοδεύτηκε σε αυτό τον αγώνα είναι κάτι το απίστευτο και η ατμόσφαιρα ονειρεμένη», ομολόγησε από το μικρόφωνο των διοργανωτών, μιλώντας στον θρυλικό Τζον Μάκενρο.

Ο Τόμπσον, που χειροκροτήθηκε από χιλιάδες συμπατριώτες του στη Margaret Court Arena, είχε νικήσει τον Τσιτσιπά στο περυσινό Ίντιαν Γουέλς.

Η Μαρία Σάκκαρη αντιμετωπίζει τη Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν το μεσημέρι της Τετάρτης με έπαθλο ένα εισιτήριο για τον 3ο γύρο του ίδιου Γκραν Σλαμ.

Τένις: Ήττα της Εθνικής από τη Γερμανία

Τένις: Ελληνική πρόκριση με Τσιτσιπά και Σάκκαρη