Τένις: Νέα νίκη του Τσιτσιπά στη Βαρκελώνη

Άλλη μία νίκη με «λευκό» σκορ πέτυχε ο Στεφανος Τσιτσιπάς στη Βαρκελώνη. Το δύσκολο 7-5, 6-3 επί του Αυστραλού Άλεξ Ντε Μινόρ έστειλε τον πρωταθλητή μας στα προημιτελικά του Όπεν της καταλανικής μεγαλούπολης, κατηγορίας ΑΤΡ 500.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε 1 ώρα και 24 λεπτά. Επόμενος αντίπαλος του 22χρονου Έλληνα θα είναι ο αξιόλογος Καναδός Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ, μόλις 20 ετών.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε το πρώτο σετ με «μπρέικ» ακριβώς στο φινάλε και αντέδρασε με ψυχραιμία και σιγουριά, όταν ο Αυστραλός απάντησε με το ίδιο νόμισμα με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ (0-2). Το σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις έφτασε στο 5-0.

Φαβορί του τουρνουά στη Βαρκελώνη θεωρείται ο «γηπεδούχος» -αλλά ντεφορμέ- Ράφα Ναδάλ, ενώ συνεχίζει και ο ηττημένος φιναλίστ του Μόντε Κάρλο, Ρώσος Αντρέι Ρουμπλιόφ. Ο Ρώσος μπορεί να ξανασυναντηθεί με τον Τσιτσιπά στα ημιτελικά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο νούμερο 2 του ταμπλό και παραμένει στο 5 της παγκόσμιας κατάταξης.