Στην τετράδα της Ευρώπης η Εθνική Παίδων

Στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Κ16 προκρίθηκε η εκπληκτική Εθνική Παίδων, μετά την αποψινή νίκη επί του Ισραήλ με 75-67 στα Σκόπια. Στην ανάπαυλα, το σκορ ήταν 33-37.

Αυτή τη φορά η Εθνική μας χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να κερδίσει, αφού έχανε με διαφορά 12 πόντων στις αρχές της γ’ περιόδου (33-45). Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ορθοπόδησε μετά το 25ο λεπτό και πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έφτασε και στο +9. Οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 71-67 λίγο πριν το φινάλε, αλλά 2/2 βολές του Αβδάλα και 2/2 του Σοϊλεμετζίδη σφράγισαν τη νίκη.

Ο Νεοκλής Αβδάλας του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 29 πόντους, ενώ ξεχώρισαν και οι Τσαχτσίρας (13), Μαραγκουδάκης (8), Αμπόσι (8), Σοϊλεμετζίδης 8.

Στον ημιτελικό της Παρασκευής, η αήττητη σε 5 αγώνες ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία. Το άλλο εισιτήριο για τον τελικό θα διεκδικήσουν Γαλλία και Ισπανία.