Μπάσκετ: Νίκη της ΑΕΚ και επεισόδια στο Περιστέρι

Η ΑΕΚ κέρδισε «διά πυρός και σιδήρου» το μικρό αθηναϊκό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικης της Basket League: 80-84 επί του Περιστερίου εκτός έδρας. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 37-40.

O Φρέιζιερ (13 π.), Ουίλιαμς (14 π.) πέτυχαν τα καλάθια της νίκης της ΑΕΚ στο τελευταίο δίλεπτο. Διακρίθηκαν από την ομάδα του Ηλία Καντζούρη και οι Μακ Γκριφ 18, Μίτσελ 16, Μάντσεν 12.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από επεισόδια στις εξέδρες και διακόπηκε επί 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Η σκέψη για εκκένωση του γηπέδου εγκαταλείφθηκε, αφού η αστυνομική δύναμη αρνήθηκε να αναλάβει την ευθύνη. Tα επεισόδια προήλθαν μετά από επίθεση άγνωστων κουκουλοφόρων στην κερκίδα των επισήμων και παρέμβαση των ΜΑΤ.

O Μάρκους Ντένμον ήταν πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με 27 πόντους. Ο Μπίλαν πρόσθεσε 12, ο Ραντάνοφ 11 και ο Ντέιβις 12.

Χθες, ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Λαύριο με 70-75. Ο Κολοσσός νίκης (130ε τον Προμηθέα με 69-67 στη Ρόδο, ενώ ο Απόλλωνας χρειάστηκε παράταση για να καταβάλει τη νεοφώτιστη Καρδίτσα στην Πάτρα (78-72, κανονικός αγώνας 70-70). Το βράδυ της Κυριακής θα παίξουν Ιωνικός-Παναθηναϊκός (19.15), ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει τον νταμπλούχο Ολυμπιακό το βράδυ της Δευτέρας (19.15).